EKMM161VSN272MA50S
VIGOR # :
917841
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP
DataSheet
EKMM161VSN272MA50S PDF
Type Description
Series:KMM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):92mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)