ALC80D201DC500
VIGOR # :
917848
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 200UF 500V
DataSheet
ALC80D201DC500 PDF
Part Status:Active
Capacitance:200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):851mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.71 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.4 A @ 10 kHz
Impedance:589 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)