UKW1C101MDD1TD
VIGOR # :
918159
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
UKW1C101MDD1TD PDF
Type Description
Series:UKW
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:155 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:232.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)