MAL209343471E3
VIGOR # :
918548
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
DataSheet
MAL209343471E3 PDF
Type Description
Series:093 PMG-SI
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):250mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:160 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)