ALS71A114QW100
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
918947
Description
CAP ALUM 110000UF 20% 100V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALS71A114QW100 PDF
Type Description
Series:ALS71
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:110000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):7mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:38.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:40.6 A @ 10 kHz
Impedance:8 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):6.732" (171.00mm)