B43508C5157M67
VIGOR # :
919149
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
DataSheet
B43508C5157M67 PDF
Type Description
Series:B43508
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):820mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:880 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:1.15 Ohms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)