VHT1000M16
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
919256
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VHT1000M16 PDF
Type Description
Series:VHT
Package:Bag
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)