HES442G350X4L
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
919395
Description
CAP ALUM 4400UF 350V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
HES442G350X4L PDF
Type Description
Series:HES
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4400 µF
Tolerance:0%, +50%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):29mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:13.53 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):4.625" (117.48mm)