ALS81P113NJ250
VIGOR # :
919402
Description
CAP ALUM 11000UF 20% 250V SCREW
DataSheet
ALS81P113NJ250 PDF
Part Status:Active
Capacitance:11000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):26mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:15.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:20.5 A @ 10 kHz
Impedance:19 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):4.606" (117.00mm)