EMVA160ADA471MHA0G
VIGOR # :
920504
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
DataSheet
EMVA160ADA471MHA0G PDF
Type Description
Series:Alchip™- MVA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:302.4 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)