ALC80D222EF200
VIGOR # :
920977
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 2200UF 200V
DataSheet
ALC80D222EF200 PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):106mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.81 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.6 A @ 10 kHz
Impedance:66 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)