ALF20G182KP500
VIGOR # :
920980
Description
CAP ALU 1800UF 20% 500V PRESSFIT
DataSheet
ALF20G182KP500 PDF
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):94mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.45 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:10.09 A @ 10 kHz
Impedance:70 mOhms
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)