380LX561M160H032
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
920983
Description
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
380LX561M160H032 PDF
Type Description
Series:380LX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):360mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.15 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)