RZW4R7M1HBK-0511S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
921318
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RZW4R7M1HBK-0511S PDF
Type Description
Series:RZW
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:95 mA @ 100 kHz
Impedance:2.5 Ohms
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)