URY2D470MHD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
921933
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
URY2D470MHD PDF
Type Description
Series:URY
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:368 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)