ECA-1EM471
VIGOR # :
921935
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
ECA-1EM471 PDF
Type Description
Series:M
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:480 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:816 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)