B41890A4568M
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
922091
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B41890A4568M PDF
Type Description
Series:B41890
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):26mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:3.84 A @ 100 kHz
Impedance:22 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)