EKXJ401EC5820MUP1S
VIGOR # :
922160
Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
EKXJ401EC5820MUP1S PDF
Type Description
Series:KXJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:82 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:670 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.675 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)