UPM1C221MPD1TD
VIGOR # :
922163
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
UPM1C221MPD1TD PDF
Type Description
Series:UPM
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:335 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:160 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)