EEE-FT1E561UV
VIGOR # :
922164
Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V SMD
DataSheet
EEE-FT1E561UV PDF
Type Description
Series:FT, Anti-Vibration
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):80mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency:595 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:850 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.425" (10.80mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)