MLSG901M150EB0C
VIGOR # :
922167
Description
CAP ALUM 900UF 20% 150V FLATPACK
DataSheet
MLSG901M150EB0C PDF
Type Description
Series:MLSG Flatpack
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:150 V
ESR (Equivalent Series Resistance):158mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:10.1 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)