EKMS201VSN182MR50S
VIGOR # :
922309
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
DataSheet
EKMS201VSN182MR50S PDF
Type Description
Series:KMS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.58 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.067" (52.50mm)