LQSW6151MELZ35
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
922322
Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LQSW6151MELZ35 PDF
Type Description
Series:LQS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:840 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.2012 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)