228CKS050M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
922401
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V T/H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
228CKS050M PDF
Type Description
Series:CKS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):106mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.39 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.346 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.437" (36.50mm)