381LR101M400H012
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
922645
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
381LR101M400H012 PDF
Type Description
Series:381LR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)