6.3ML470MEFC8X7.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922673
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
6.3ML470MEFC8X7.5 PDF
Type Description
Series:ML
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:190 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:228 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)