B43254C4397M
VIGOR # :
922690
Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
DataSheet
B43254C4397M PDF
Type Description
Series:B43254
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.52 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.356 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)