UAS2D331MHD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
922692
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UAS2D331MHD PDF
Type Description
Series:UAS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:910 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.456 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)