LQS2G391MELB40
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
922838
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LQS2G391MELB40 PDF
Type Description
Series:LQS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.859 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)