EKYB101ELL271ML20S
VIGOR # :
922955
Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
EKYB101ELL271ML20S PDF
Type Description
Series:KYB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:875 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.75 A @ 100 kHz
Impedance:36 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)