ALS80P103NT450
VIGOR # :
922958
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
DataSheet
ALS80P103NT450 PDF
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):21mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:18.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:26.1 A @ 10 kHz
Impedance:14 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):8.740" (222.00mm)