EEU-ED2E151
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
922961
Description
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EEU-ED2E151 PDF
Type Description
Series:ED
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:810 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.8 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.240" (31.50mm)