25LSQ82000MEFC51X83
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922964
Description
CAP ALUM 82000UF 20% 25V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25LSQ82000MEFC51X83 PDF
Type Description
Series:LSQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:82000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:10.8 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.858" (21.80mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):3.386" (86.00mm)