ALS70G914NS025
VIGOR # :
923007
Description
CAP ALUM 910000UF 20% 25V SCREW
DataSheet
ALS70G914NS025 PDF
Part Status:Active
Capacitance:910000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):6mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:34.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:34.8 A @ 10 kHz
Impedance:8 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):7.717" (196.00mm)