UCS2W390MND9
VIGOR # :
923014
Description
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL
DataSheet
UCS2W390MND9 PDF
Type Description
Series:UCS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:39 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:410 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:820 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)