RXK101M1EBK-0611S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
923039
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RXK101M1EBK-0611S PDF
Type Description
Series:RXK
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:196 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:280 mA @ 100 kHz
Impedance:380 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)