80USG4700MEFCSN30X40
VIGOR # :
923040
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
DataSheet
80USG4700MEFCSN30X40 PDF
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.28 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.922 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)