URZ1A102MPD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923043
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
URZ1A102MPD PDF
Type Description
Series:URZ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:450 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)