EEU-FM0J682
VIGOR # :
923068
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
DataSheet
EEU-FM0J682 PDF
Type Description
Series:FM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.056 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.82 A @ 100 kHz
Impedance:14 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)