ALS81C204QP063
VIGOR # :
923077
Description
CAP ALUM 200000UF 20% 63V SCREW
DataSheet
ALS81C204QP063 PDF
Part Status:Active
Capacitance:200000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):6mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:31.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:33.5 A @ 10 kHz
Impedance:8 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):5.827" (148.00mm)