UTT1H470MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923080
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UTT1H470MPD1TD PDF
Type Description
Series:UTT
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:64.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:162 mA @ 100 kHz
Impedance:1.4 Ohms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)