B43501A567M62
VIGOR # :
923083
Description
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP
DataSheet
B43501A567M62 PDF
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):240mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.93 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:290 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)