UPJ1K101MHD6TO
VIGOR # :
923103
Description
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL
DataSheet
UPJ1K101MHD6TO PDF
Type Description
Series:UPJ
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:308 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:466 mA @ 10 kHz
Impedance:230 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)