EEE-FT1A151AR
VIGOR # :
923106
Description
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD
DataSheet
EEE-FT1A151AR PDF
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):360mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:156 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:240 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)