672D227F040EK4D
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
923149
Description
CAP ALUM 220UF 40V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
672D227F040EK4D PDF
Type Description
Series:672D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):480mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.155 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.65 A @ 100 kHz
Impedance:120 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.032" (26.20mm)