ALS70C113QT550
VIGOR # :
923162
Description
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW
DataSheet
ALS70C113QT550 PDF
Part Status:Active
Capacitance:11000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):44mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:24.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:33 A @ 10 kHz
Impedance:38 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):8.740" (222.00mm)