EEV-EB2D330SM
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
923230
Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EEV-EB2D330SM PDF
Type Description
Series:EB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:330 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:600 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)