UPS2W010MPD
VIGOR # :
923231
Description
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
DataSheet
UPS2W010MPD PDF
Type Description
Series:UPS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:18 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:28.8 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)