LLS2A272MELB
VIGOR # :
923234
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
DataSheet
LLS2A272MELB PDF
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.1975 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)