LGN2P391MELA25
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923237
Description
CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LGN2P391MELA25 PDF
Type Description
Series:LGN
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:220 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.01 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)